A konzorciumvezető feladatai

A megváltozott munkaképességű személyek nyílt munkaerőpiacon történő elhelyezkedési esélyeinek javítása érdekében egy egyénre szabott rehabilitációs fejlesztési terv kerül elkészítésre, mely a megváltozott munkaképességű személy egészségi állapotának és kompetenciáinak felmérést követően a munkaerő-piaci igényekhez igazodó támogatási eszközök kombinációját, sorrendiségét, illetve a foglalkozási rehabilitációs folyamat végcélját határozza meg. A rehabilitációs fejlesztési tervben kerülnek rögzítésre a foglalkozási rehabilitációs szolgáltatások, melyek a megváltozott munkaképességű személyek részére nyújtott tanácsadás keretében segítik a rehabilitációs folyamatot, mely a nyílt munkaerő-piaci elhelyezkedésre irányul. A foglalkozási rehabilitációs szolgáltatások a megváltozott munkaképességű személyek munkaerő-piaci hátrányait az egyéni szükségletekhez illeszkedően kompenzálja, amely az elhelyezkedés esélyeinek növelését szolgálja. A foglalkozási rehabilitációs szolgáltatások keretében megtörténik a megváltozott munkaképességű személy igényei mentén az egyéni munkaerő-piaci adottságainak megfelelő célállás megfogalmazása és ahhoz igazított elhelyezkedési stratégia elkészítése.

A célcsoport a különböző álláskeresést elősegítő és munkaközvetítést tartalmazó foglalkozási rehabilitációs szolgáltatások biztosításával támogatás nélkül, vagy foglalkoztatásba kerülés ösztönzését elősegítő támogatott foglalkoztatás mellett kerül elhelyezésre a nyílt munkaerő-piacon. A foglalkoztatást elősegítő támogatás megfelelő alkalmazásával elérhető a nyílt munkaerő-piaci munkahelyen történő elhelyezkedés lehetősége, a munka világába történő visszatérés. A támogatott foglalkoztatás eredményeként megszerzett munkatapasztalat, munkagyakorlat nagymértékben növelheti a munkaerőpiacon történő re-integrációt, a tartós foglalkoztatás lehetőségét.

Az eszközrendszer másik eleme a képzés, amely a munkaerő-piaci kereslethez igazodik, a képzések által nő a megváltozott munkaképességű személyek képzettségi szintje, ezáltal a javítva a foglalkoztathatóságon. A korábbi, elavult, vagy az egészségkárosodással nem összeegyeztethető szakképzettség a munkaerő-piaci belépés jelentős akadálya. A megváltozott munkaképességű személyek megmaradt képességei, illetve a munkaerő-piac elvárásai által meghatározott, a szolgáltatások során a munkaerő-piaci keresletnek megfelelően orientált képzések a foglalkozási rehabilitáció sikerének egyik kitörési pontját jelenthetik. A készségek és képességek széles körű fejlesztésével, a munkaerő-piaci kompetenciaszint emelésével a projekt nagymértékben hozzájárul a célcsoport munkaerő-piaci integrációjának elősegítéséhez.

A projekt célcsoportját alkotó megváltozott munkaképességű személyek nyílt munkaerő-piacon történő foglalkoztatásának növelése érdekében szükséges a munkáltatók – és a társadalom – szemléletváltásának elősegítése a megváltozott munkaképességű emberekkel, mint munkavállalókkal szemben, ezen belül a foglalkoztatók és a potenciális munkatársak figyelmének felkeltése, érzékenyítése, információ-ellátottságának növelése és ismereteinek bővítése, véleményének formálása, előítéleteinek csökkentése. A munkaadói kapcsolattartás keretében, illetve a kommunikációs tevékenység megvalósítása keretében kerül sor a munkaadók érzékenyítésére.