Már a Széchenyi István Egyetem is együttműködik a Schlachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézettel

A Széchenyi István Egyetem jelentős múltra tekint vissza a szociális képzések terén, és képzésfejlesztési tevékenységével is támogatja ezt a szférát. Ennek eredményeként szakjainak listája februártól egy új mesterképzéssel egészül ki: a régióban elsőként gondoskodáspolitikai tanulmányok mesterszakot indít. Ehhez a Schlachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet nyújt majd szakmai támogatást egy, az intézmények között november 19-én aláírt megállapodásnak köszönhetően.

A hosszú távú partnerség célja ezen túl a gondoskodáspolitika regionális fejlesztése nemcsak az oktatás, hanem a kutatás és a tudományos ismeretterjesztés terén is. A jövőben az intézet segítséget nyújt a Széchenyi-egyetemen megvalósuló, egymásra épülő képzési rendszer kidolgozásában is, akár az alapszaktól egészen a doktori tanulmányokig. További közös törekvés, hogy a felek nemzetközi jelentőségű kutatásokat folytassanak, és tudományos eredmények elérésével támogassák a közös publikációs tevékenységet.

Dr. Tóth Tibor, a Schlachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet főigazgatója kifejtette, az elmúlt évek hazai szociálismunkás-képzésének jelentkezési adatait látva kezdték el az oktatás megújításának tervezését. Az első tapasztalatok azt mutatják, hogy az új forma jelentősen növelte a fiatalok érdeklődését a terület iránt. Hozzáfűzte, az országos hálózat kiépítésének fontos eleme a Széchenyi István Egyetemmel kötött megállapodás. „Nagy öröm számunkra, hogy Nyugat-Magyarország egyik legfontosabb és legmodernebb egyeteme is csatlakozott a mesterképzéshez. Következő célunk egy alapképzés országos elindítása gondoskodásmenedzsment néven. Emellett »közösségi gondoskodás« doktori programot is tervezünk a hálózat egyetemeinek együttműködésével. Ezzel válhat majd teljessé az ágazat utánpótlásképzésének megújítása” – fogalmazott dr. Tóth Tibor.

Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára hangsúlyozta, az egyetemi modellváltás azt is segíti, hogy az intézmények az oktatás mellett a közösség életében is nagyobb szerepet tudjanak betölteni. „Az említett idősotthon egyedülálló vállalkozás, mert egy egyetem kezdeményezi, méghozzá egyházi együttműködéssel. Mindezzel olyan lehetőséget teremt, ahol a képzés, a friss munkaerő és az idősellátás egy helyen kapcsolódik össze. Ez olyan komplex megoldás, amely nemcsak Magyarországon, de egész Európában példaértékű lehet” – mondta Fülöp Attila, majd megjegyezte, fontos az infrastrukturális fejlesztés, de legalább ilyen lényeges a szakképzett munkaerő biztosítása is, akik magas színvonalon tudják működtetni ezeket az ellátásokat. „A Széchenyi-egyetem olyan lendületes intézmény, amely hatékonyan járulhat hozzá ezen szakmák vonzóvá tételéhez a fiatalok számára” – zárta gondolatait az államtitkár.

 „Együttműködésünk első gyümölcse a gondoskodáspolitikai tanulmányok mesterképzésünk, amely a szociális szféra jövőbeli vezetőit hivatott kinevelni, egyúttal a térség gondoskodáspolitikai fejlődését is szolgálja a képzések, kutatások terén. Bízunk benne, hogy mindez jelentős lépés a szociális szféra szakemberhiányának mérséklésében” – fogalmazott az ünnepélyes aláíráson dr. Kovács Zsolt, a Széchenyi István Egyetem általános és oktatási elnökhelyettese. Hozzátette, a jövőben az egyetem Medtech Egészségtechnológiai Campusán kap helyet az idősgondozás a győri Szent Mór Bencés Perjelséggel együttműködésben, ahol a képzésben részt vevők gyakorlati helyüket és későbbi munkahelyüket is megtalálhatják. Köszönetet mondott a Schlachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézetnek a képzés előkészítésében nyújtott szakmai, tartalmi és módszertani segítségért, valamint Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkárnak törekvéseik támogatásáért.

Király Adrienn, az egyetem tulajdonában lévő Uni-Medicampus Kft. szakmai tanácsadója kitért a Győrben megvalósuló MedTech Egészségtechnológiai Campus fejlesztésére, különös tekintettel az idősgondozásra vonatkozó tervekre. Mint mondta, jelentős az igény az idősellátásra, ezért a Zrínyi utcai területen mintegy 140-150 fős idősotthon megvalósítását tervezi az egyetem a bencés perjelséggel együttműködésben. „Partnerségünk keretében gondozási, szakápolási és egészségügyi szolgáltatásokat szeretnénk biztosítani az időskorúak számára, a lelki gondozás pedig a bencés értékszemlélet integrációjával válhat teljessé” – sorolta.

Győr1
Győr2
gYŐR3
Győr5
Győr6
Győr7